Koncert na barykadzie, Kijów, Majdan, ul. Hruszewskiego, 10.02.2014. Część I

: Function ereg() is deprecated in /includes/file.inc on line 649.

Szóstego grudnia pianino zostało ustawione na ulicy Bankowej i od tamtego czasu jest potężnym symbolem naszej odpowiedzi na agresję, odpowiedzi, która pokazała, że sztuka jest źródłem sensu i może wskazać odpowiednią, pokojową ścieżkę działania.

Nie jesteśmy ekstremistami! Nie jesteśmy terrorystami, ale ludźmi reprezentującymi pewne wartości, wartości potrzebne do rozwoju sztuki, wartości potrzebne do przemyślanych działań i dialogu. Od jutra te pomalowane pianina pojawią się w całym państwie: na wszystkich majdanach, centralnych placach miast. Właśnie takie niebiesko-żółte pianina!

W taki sposób chcemy się wypowiedzieć. Chcemy powiedzieć, że nasz sprzeciw, nasz pokojowy protest jest decyzją przemyślaną i ten protest rozwija się i będzie kontynuowany.

Były próby uniemożliwienia ustawienia tego pianina i stąd wiemy, że nawet sztuka może wywołać agresję. Ale my jesteśmy przeciwko agresji, dlatego dziś tutaj postanowiliśmy zorganizować niewielki koncert, żeby pokazać, że my, Ukraińcy, z jednej i drugiej strony, jesteśmy tutaj nie po to żeby rujnować, ale żeby zbudować nowe państwo, zmienić system, odrzucić to, co hamuje rozwój tego systemu.

Dzisiejszy koncert rozpocznie Rusłana, która towarzyszyła wydarzeniom na Majdanie od samego początku, Antonata Misczenko, bohaterka Majdanu, która w pewnym momencie ratowała pianino, które chcieli rzucić na barykady, a także Bohdan, który nazywa siebie „pianistą-ekstremistą”, który był uczestnikiem wydarzeń na Majdanie, a później wrócił do Ukraińskiego Domu, gdzie swoją uduchowioną muzyką wywołał u wszystkich zdumienie.

Sztuka i emocje towarzyszą nam przez całą naszą drogę. To jest nasza agresja!

Fragment wystąpienia na barykadach

Link do części drugiej 

9.02.2014
9.02.2014

9.02.2014
9.02.2014

10.02.2014
10.02.2014