Gdy sąsiad jest nieznajomym, Gdańsk

: Function ereg() is deprecated in /includes/file.inc on line 649.

Sztuka na dobre wpisała się przestrzeń naszych miast. Czy jest miłym sąsiadem, czy raczej mówiącym z dziwnym akcentem nieznajomym? Jaka powinna być sztuka w przestrzeni publicznej? Bawić, krytykować, budzić wątpliwości? Dzieło sztuki umiejscowione w publicznej przestrzeni zmienia ją, definiuje na nowo, przyciąga uwagę, mimowolnie angażując mieszkańców. Jaka jest odpowiedzialność artysty wobec lokalnej społeczności? Projekt „Gdy sąsiad jest nieznajomym?" stawiał pytania o sztukę w przestrzeni publicznej, skupiał się na strategiach i możliwościach zaangażowania odbiorcy w realizacje odbywające się poza zamkniętą galeryjną przestrzenią. Projekt składał się z artystycznych interwencji, ukazujących różne postawy wobec odbiorców artystów pracujących w przestrzeni publicznej - od ludyczności do krytycznych postaw. Artystyczne interwencje skupiły się wokół opuszczonego mieszkania przy ulicy Owsianej na Dolnym Mieście, dzielnicy przechodzącej transformację. Jaką rolę powinna odegrać sztuka w tej przemianie?

Art Mesh, Komentarz do pracy Anny Steller, "Po prawdże to piękny sztatek beł/War aijentlich ain scheenes Schiff", performance, 2
Art Mesh, Komentarz do pracy Anny Steller, "Po prawdże to piękny sztatek beł/War aijentlich ain scheenes Schiff", performance, 2014, Gdańska Galeria Güntera Grassa, fot. Gdańska Galeria Miejska

Art Mesh w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa to interaktywny projekt angażujący odbiorców do aktywnego udziału w sztuce najnowszej. Projekt ma formę multimedialnej gry, której głównym celem jest ośmielenie odbiorców sztuki do aktywnego współtworzenia prac. W efekcie interakcji opinii uczestników z obrazem powstaje zbiór art-memów, dostępny na stronie The Interchange.

Zróbmy to razem, fot CSW Łaźnia
Zróbmy to razem, fot CSW Łaźnia

„Zróbmy to razem" (2011-2014) to dokumentacja interaktywnego projektu dającego możliwość uczestnictwa i współtworzenia działania artystycznego. Kontent „Zróbmy to razem" współtworzyli odbiorcy sztuki, odpowiadając na pytania: „kto to jest artysta", „jaka jest rola odbiorcy", „co to jest sztuka".

Elżbieta Jabłońska, fot. Agencja Vizualna
Elżbieta Jabłońska, fot. Agencja Vizualna

Świetlny napis „Tam już nic nie ma" Elżbiety Jabłońskiej był reakcją na zastaną sytuację transformacji Dolnego Miasta. Lightbox stanął w miejscu dawnego budynku biurowego, na drodze do nowych developerskich inwestycji.

Joshua Schwebel, fot. Adam Bogdan
Joshua Schwebel, fot. Adam Bogdan

Projekt Joshuy Schwebela http://www.ostdev.pl/ to kampania marketingowa fikcyjnej firmy "Owsiana Park". Projekt Owsiana Park to fikcja, próba komentarza do strategii firm developerskich, inwestujących w dzielnicach będących tradycyjnym siedliskiem robotników. Kiedy zjawia się developer poprzez kampanię reklamową tworzy on wyobrażenia adresowany dla potencjalnych kupców. Tworzą one klimat luksusu życia w miejskim, autentycznym środowisku, jednak ignorują prawdziwe życie dzielnicy i ludzi ją zamieszkujących.

Justyna Wencel, Marcin Chomicki, fot. Adam Bogdan
Justyna Wencel, Marcin Chomicki, fot. Adam Bogdan

Instalacja Justyny Wencel i Marcina Chomickiego powstała na moście, łączniku dwóch gdańskich dzielnic Dolnego Miasta i Olszynki. Malarska, land-artowa ingerencja zmienia kładkę w ruchomy obraz, wpływając na rozległą przestrzeń wokół mostu i określając na nowo spojrzenie odbiorcy. Kolory barierek migoczą, opalizują, przenikają się i mieszają, budując indywidualne doświadczenia wizualne każdego użytkownika.

Andrea Mastrovito, fot. Adam Bogdan
Andrea Mastrovito, fot. Adam Bogdan

W swojej instalacji rysunkowej Andrea Mastrovito analizuje ślady pozostawione przez mieszkańców ul. Owsianej 1/3. Artysta poprzez swoją interwencję podkreśla nie/pustkę, nie/obecność mieszkania.

Andres Londono, fot. Adam Bogdan
Andres Londono, fot. Adam Bogdan

Projekt kolumbijskiego artysty Andresa Londono „Kunstomerservice" to „usługa" dla odbiorców sztuki współczesnej. Projekt tworzy platformę dla osób, które przypadkowo, incydentalnie lub świadomie spotkały się ze sztuką współczesną. „Kunstomerservice" jest miejscem, gdzie można złożyć skargę, sugestię lub pochwalić się swoim osiągnięciem. Dialog generuje estetyczny rezultat.

„Gdy sąsiad jest nieznajomym", kuratorka: Agnieszka Kulazińska-Grobis;

artyści: Art. Mesh (Kuba Budzyński, Monika Waraxa, Stephan Bourgeois), Elżbieta Jabłońska, Andres R. Londono, Andrea Mastrovito, Joshua Schwebel, Dominika Skutnik, Justyna Wencel&Marcin Chomicki; Gdańsk, 3.10 - 9.11.2014.