Caroline Levine, „Od prowokacji do demokracji”, od 11.09.2013

: Function ereg() is deprecated in /includes/file.inc on line 649.

„Od prowokacji do demokracji” to studium związków sztuki, w szczególności sztuki awangardowej, z demokracją. Amerykańska eseistka i specjalistka od popkultury Caroline Levine w przystępny, ale zarazem zaskakujący sposób prowadzi czytelników po meandrach kultury i polityki.

Jaki był cel CIA w finansowaniu znanego malarza abstrakcjonisty Jacksona Pollocka? Dlaczego rzeźba rumuńskiego rzeźbiarza Constantina Brâncușiego stała się popularnym elementem wystroju kuchni? W imię jakich interesów prezydent USA Richard Nixon objął patronatem skandalizującą sztukę „Kochanek Lady Chatteley” oraz hip-hopową grupę „2 Live Crew”, której teksty wprost ociekały seksem? Dlaczego demokracja potrzebuje sztuki?

Caroline Levine, analizując długą historię estetyki i krytyki kultury, ujawnia rozliczne problemy filozoficzne wpisane w publiczną batalię o sztukę. Autorka, wybiera najciekawsze przykłady z historii i na ich podstawie wyjaśnia, że to właśnie sztuka awangardowa i kontrkultura są podstawą demokracji, ponieważ na nowo rozpalają ideę wolności, która jest podstawą tego ustroju. Caroline Levine stawia odważną tezę: państwom demokratycznym potrzebni są hołdujący tradycjom awangardy artyści rzucający wyzwania gustom rządzącej większości.

„Autorka w logiczny sposób wyjaśnia, że funkcją demokracji nie jest wypowiadanie się na temat sztuki, ale zaangażowanie demokratycznego państwa w ochronę wypowiedzi mniejszości, w tym artystów awangardowych, których działanie jest gwarancją pluralizmu” - pisze o książce prestiżowy Times Higher Education. „Od prowokacji do demokracji” to lektura dla miłośników myśli Alexisa de Tocqueville z jednej strony, jak i społecznych aktywistów, artystów i performerów z drugiej. Caroline Levine stroni od politologicznego żargonu, unika niepotrzebnych frazesów i zbędnych teorii, śledzi żywe przykłady, które są bliskie każdemu, kto chociaż raz kupił bilet do kina lub wrzucił kartę głosowań do urny wyborczej.

„Od prowokacji do demokracji” to kolejna, obok „Zderzenia cywilizacji” Samuela Huntingtona czy „Wzorów kultury” Ruth Benedict, publikacja w serii Spectrum podejmująca fundamentalne kwestie kultury i demokracji, związków pomiędzy sztuką a polityką, zarówno w skali mikro jak i globalnej.

Caroline Levine, „Od prowokacji do demokracji”, Wydawnictwo Muza SA; 320 strony;
ISBN: 978-83-7758-320-3; Premiera w Polsce: 11.09.2013.
Niebawem w „Obiegu” zamieścimy szerszy materiał o książce.

Caroline Levine, „Od prowokacji do demokracji”, Wydawnictwo Muza SA
Caroline Levine, „Od prowokacji do demokracji”, Wydawnictwo Muza SA