„TRUST" Przemysława Truścińskiego, Jelenia Góra, 5.06.2013

: Function ereg() is deprecated in /includes/file.inc on line 649.

5 czerwca w jeleniogórskiej Galerii BWA otwarto wystawę Przemysława Truścińskiego pt. "TRUST". Truściński jest rysownikiem komiksów, ilustratorem, koncept artystą i malarzem. Studiował na Wydziale Grafiki i Malarstwa Łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1993 zdobył Grand Prix na IV Ogólnopolskim Konwencie Twórców Komiksu za „Piekło”.

Na swoim koncie ma kilkadziesiąt komiksów krótkometrażowych (współpracował m.in ze scenarzystami: Tomaszem Kołodziejczakiem, Maciejem Parowskim i Dennisem Wojdą), cykle rysowanych wywiadów do scenariuszy Tomasza Kwaśniewskiego i Aleksa Kłosia pt. „Komiks W-wa” (Gazeta Stołeczna), „Męska muzyka” (Duży Format) i „Marsjanie na Wenus” (Pani), trzy albumy („Najczwartsza RP. Antylista Prezerwatora” do scenariusza Tobiasza Piątkowskiego, 2007., „Komiks W-wa”, 2009; „Tymczasem” do scenariusza Grzegorza Janusza, 2011), tysiące ilustracji wykonanych do tekstów prozatorskich oraz do artykułów prasowych, ogromną liczbę storyboardów i projektów reklamowych. Rysunki do scenografii dla telewizji i teatru oraz projekty graficzne dla gier komputerowych (Wiedźmin).

Truściński jest także popularyzatorem komiksu i animatorem kultury. Na początku lat dziewięćdziesiątych jako aktywny członek grupy Contur należał do organizatorów Ogólnopolskiego Konwentu Twórców Komiksu w Łodzi, w latach 1996-98 był redaktorem graficznym w piśmie „Talizman”, obecnie jest dyrektorem artystycznym Konkursu na komiks o Powstaniu Warszawskim organizowanego rokrocznie przez Muzeum Powstania. Bierze udział w akcjach społecznych i edukacyjnych (prowadzi wykłady w Pracowni Rysunku Narracyjnego na krakowskiej ASP oraz warsztaty z komiksu na terenie całej Polski).

Na wystawie w jeleniogórskim BWA zobaczyć można ponad dwieście pięćdziesiąt prac, w tym komiks, grafikę i malarstwo, wielkoformatowe powiększenia, projekcje oraz wybór publikacji Truścińskiego. Prace pokazywane są w formie oryginałów, większość z nich po raz pierwszy w tej formie. Ekspozycja potrwa do 9 lipca 2013., po czym prezentowane będzie w wrocławskim BWA Awangarda i BWA w Zielonej Górze.

TRUST, Przemysław Truściński, BWA Jelenia Góra, fot. Liuiza Laskowska
fot. Luiza Laskowska

TRUST, Przemysław Truściński, BWA Jelenia Góra, fot. Liuiza Laskowska
fot. Luiza Laskowska

Przemysław Truścinki i Janina Hobgarska, dyrektorka BWA w Jeleniej Górze fot. Piotr Machłajewski
Przemysław Truściński i Janina Hobgarska, dyrektorka BWA w Jeleniej Górze fot. Piotr Machłajewski

TRUST, Przemysław Truściński, BWA Jelenia Góra,  fot. Luiza Laskowska
fot. Luiza Laskowska

 fot. Luiza Laskowska
fot. Luiza Laskowska

 fot. Luiza Laskowska
fot. Luiza Laskowska

 fot. Luiza Laskowska
fot. Luiza Laskowska

 fot. Luiza Laskowska
fot. Luiza Laskowska