Strzeż się tych miejsc. Dwa działania: "Listy do Brata" i "Universal"

: Function ereg() is deprecated in /includes/file.inc on line 649.

Patricia Watts, Grzegorz Drozd: Animowanie wykluczonych w przestrzeni publicznej
Piotr Sikora, Rudowęglowiec „Ibupron"
Piotr Rypson, Kwadrat na Dudziarskiej
Grzegorz Drozd, Strzeż się tych miejsc

Murale zaprojektowane przez Grzegorza Drozda i umieszczone na budynkach przy ul. Dudziarskiej w Warszawie wzbudziły silne emocje i przywołały konteksty, z którymi niełatwo sobie poradzić. Dotyczą one między innymi dokonujących się obecnie procesów gentryfikacji - podnoszenia statusu fragmentów miasta, skutkującego wzrostem czynszów na ich obszarze oraz eksmisjami ludzi, którzy nie płacą regularnie czynszu lub/i są w konflikcie z prawem. Ludzie ci przenoszeni są do ulokowanych na obrzeżach miast kontenerów lub budynków nieposiadających podstawowego wyposażenia. Na te niepokojące procesy zwróciła także uwagę kanadyjska artystka Michelle Teran, uczestnicząca w tegorocznym Mediations Biennale w Poznaniu. Jej działanie prowadziło do pytania o rolę artystów uczestniczących w projektach sponsorowanych przez władze miejskie i przez to pośrednio włączanych w procesy gentryfikacji. Jakie strategie mogą ci artyści zastosować wobec takich zjawisk? Jakich rezultatów mogą oczekiwać?

Do pytań tych odnosi się także działanie Universal, zrealizowane przez Grzegorza Drozda, a w szerszej perspektywie także jego wcześniejsza akcja Listy do Brata.

W tej edycji działu Fokus prezentujemy teksty dotyczące tych dwóch projektów, zebrane przez Grzegorza Drozda jako rodzaj kontynuacji jego działań. Jeśli nawet nie są one jeszcze odpowiedziami na przywołane wyżej pytania, to z pewnością wskazują na doświadczenia, które warto poddać rozważeniu, skoro rozwiązań gotowych i satysfakcjonujących jeszcze nie mamy.

Grzegorz Borkowski

Informacje uzupełniające:

Działanie Grzegorza Drozda Listy do Brata zrealizowano 27.06.2010 w Krakowie, w ramach Art Boom Turon Festiwal.

Działanie Universal obejmuje murale na osiedlu przy ul. Dudziarskiej w Warszawie - zrealizowane przez Zmianę Organizacji Ruchu (Grzegorz Drozd, Alicja Łukasiak) - oraz film Grzegorza Drozda Etykieta Zastępcza, 33'30'', 2010.

Murale można oglądać od 30.09.2010; film Etykieta Zastępcza pierwszy raz zaprezentowany został 21.10.2010 w KinoLab w CSW Zamek Ujazdowski; po filmie odbyła się dyskusja z udziałem Grzegorza Drozda, Marka Goździewskiego, Marcina Jasińskiego, Piotra Rypsona, Piotra Sikory i Stacha Szabłowskiego; zaprezentowany został także katalog - Grzegorz Drozd, Brak /Lack, wydany przez ZOR, Warszawa 2009, red. Stach Szabłowski.

Kolejne prezentacje filmu Etykieta Zastępcza:

25. 11.10 - Galeria Labirynt, Lublin 
9.12.10 - CSW Znaki Czasu, Toruń
16.12.10 - NoSpace Galery, Bangkok