como espiar sin descargar nada press localizar numero movil here exposed cell pics programas para espiar por satelite el mejor espia gratis de whatsapp mua giong ong noi necesito espiar espia mensajes de texto de celulares telcel gratis como funciona spyphone pro como espiar blackberry messenger descargar programa prism espia

Artmix nr 15. Sztuka i demokracja

: Function ereg() is deprecated in /includes/file.inc on line 649.

Zdawać by się mogło, że współcześnie w Polsce sztuka rozwija się bez ograniczeń. Przecież żyjemy w demokracji, gdzie nie ma ani centralnej instytucji cenzury, ani urawniłowki; gdzie artyści mogą swobodnie przyglądać się rzeczywistości, a ich głos powinien być poważnie traktowany w publicznej dyskusji o kształcie społeczeństwa. Nic z tego! Nasza demokracja obiera zły kierunek - w sferze publicznej, w polityce najgłośniej słychać głosy populistów i autokratów, a ci, jak wiadomo, nie przepadają za tymi, którzy krytycznie komentują zarządzaną przez nich rzeczywistość czy to społeczną, polityczną czy choćby obyczajową. Poza tym artyści to poniekąd samotni wojownicy - nie tworzą zwartej, sformalizowanej grupy, która obroni się przed agresywnymi atakami i zapędami cenzorskimi władzy. To między innymi dlatego stanowią łatwy cel napaści, "sprowokowanej" ekspozycją określonych prac czy choćby pogłoską o ich przewrotnej wymowie.

Nasza demokracja ma się źle i właśnie stosunek władzy i ogółu społeczeństwa do sztuki stanowią tego wymowny dowód.

Dlatego dziś, kiedy zagrożona jest między innymi bytomska galeria "Kronika", chcemy wrócić do dyskusji o sztuce i demokracji. Co zrobić, aby sztuka miała w naszym społeczeństwie silniejszą pozycję, w jaki sposób jej bronić, jak uniknąć pełzającej cenzury i kolejnych ataków na instytucje wystawiennicze?

Te problemy będziemy jeszcze na pewno podejmować w przyszłości, gdyż uważamy, że mówi się o tym wciąż za mało, a przede wszystkim za mało się robi, by tę sytuację zmienić. (Czekamy na głosy w dyskusji: artmix@free.art.pl )

To dlatego w aktualnym numerze prezentujemy silny głos prof. Piotra Piotrowskiego, który podczas niedawnego odczytu w Poznańskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk, mówił o potrzebie obrony sztuki współczesnej - "pazurami i dziobem".

Edyta Zierkiewicz, Iza Kowalczyk

Spis treści:

Piotr Piotrowski, Pazurami i dziobem w obronie demokracji
Iza Kowalczyk, Sztuka, przemoc i demokracja