List otwarty do zarządu Domu Aukcyjnego Abbey House

: Function ereg() is deprecated in /includes/file.inc on line 649.

Dom Aukcyjny Abbey House przysłał nam wezwanie do usunięcia opublikowanego w „Obiegu" artykułu Katarzyny Falęckiej „Kreowanie wątpliwych kontekstów", ponieważ jakoby narusza on dobre imię i renomę tego domu aukcyjnego.

Droga Dyrekcjo DA Abbey House, mamy dla Państwa złą wiadomość: za późno! Nie napisaliśmy przecież nic nowego. Państwa dobre imię i renoma są podawane w wątpliwość nieustająco, odkąd publicznie Państwo poinformowali, że na zamkniętej i tajnej aukcji sprzedaliście za olbrzymie pieniądze anonimowemu kolekcjonerowi obraz nieznanej dotąd młodej artystki. Bardzo trafnie skomentował to ponad rok temu Mikołaj Iwański w tekście „Dwa miliony, czyli Abbey House". Nie on jeden zresztą. Z pewnością doskonale Państwo wiecie, że krytyczne opinie na Wasz temat zbiera facebookowy fanpejdż „Wspieraj Sztukę Nie PR i Spekulację" i wiecie, co tam jest. Dlatego śmieszny wydaje się nam zarzut wobec autorki, która napisała, że dopuszczacie się Państwo budzących wątpliwości manewrów. Nie ona pierwsza i zapewne nie ostatnia. Dla przypomnienia Państwu oraz naszym Czytelnikom na końcu tekstu zamieszczamy kilka linków, pod którymi znajdują się teksty wnikliwie wyjaśniające, co autorka miała na myśli.

Zarzut dotyczący tytułu recenzji, który ma mieć sensacyjny ton: „Kreowanie wątpliwych kontekstów" - też nas ubawił. Sensacyjny, naprawdę? Gdybyśmy tekst nazwali np. „Przekręty «znanego» domu aukcyjnego" albo „Jak się chwalić nieistniejącym przyjacielem: DA Abbey House ogłasza, że promuje go Saatchi" to może i powiałoby sensacją. Ale nasze teksty nie miały i nigdy nie będą mieć takich tytułów.

Co do pozostałych fragmentów, które uznajecie Państwo za obraźliwe, informujemy, że są one opinią własną autorki, co wynika jasno z formuły tekstu, recenzji zorganizowanej przez Państwa wystawy. Podkreślamy: RECENZJI. Jeśli uważacie Państwo, że najlepszym sposobem na podjęcie dialogu z recenzentem jest wysłanie do jego redakcji pisma od swojego prawnika z pogróżkami, to odpowiadamy: to właśnie jest skandal! Podejrzewamy, że nieszczególnie to pomoże wizerunkowi Państwa firmy; a może nawet zaowocuje kolejnymi krytycznymi tekstami.

Jednak możemy coś Państwu zaproponować: sfilmowany przez Obieg.tv wywiad z przedstawicielem DA Abbey House, który przeprowadzi Mikołaj Iwański. Będziecie Państwo mogli spokojnie podyskutować zarówno na temat „naruszania dobrego imienia", jak i manipulatorskich działań, o które są Państwo oskarżani. Obiecujemy, że zamieścimy materiał w całości, bez cięć, żeby jakieś wypowiedzi nie zostały przypadkiem wyrwane z kontekstu. Czekamy na odpowiedź!

Z wyrazami szacunku,

Grzegorz Borkowski i Marcin Krasny

redakcja Obiegu

 

Linki:

The Art Newspaper: Julia Michalska, "Poland can do better"

Rzeczpospolita: Monika Małkowska, „Pawi ogon głupot"

natemat.pl: „Aukcje Abbey House. - To nie jest partner dla kolekcjonera sztuki - uważa Agata Michalak"

Blog Macieja Samcika (wyborcza.biz): „Inwestowanie w obrazy z Abbey House: wielka okazja czy mętne sztuczki?"

Tygodnik Powszechny: Agnieszka Sabor, „Proces z Abbey House"

natemat.pl: Mikołaj Iwański, „Konflikt interesów"

natemat.pl: Mikołaj Iwański: „Dyrektor krakowskiego MN prostuje informację Abbey House"

Blog falecki.com: „Polska sztuka zamierza podbić Londyn

TVP: „Hala odlotów"

Blog falecki.com: „Art Lokata a Himilsbach"

Blog ArtBazaar: „Rekord za pracę Agaty Kleczkowskiej... Ale w jakiej kategorii?"

Blog ArtBazaar: „Też chcemy sztuki, nie wojny..."

Tygodnik Powszechny: Łukasz Gazur, "Dobre, bo drogie