REKOLEKCJE Z WRÓBLEWSKIM

: Function ereg() is deprecated in /includes/file.inc on line 649.
Jan Michalski
REKOLEKCJE Z WRÓBLEWSKIM
Wprowadzenie do twórczosci artysty.

Piątek 28 marca, godz. 20-20.45
Sobota 29 marca, godz. 20-20.45
Piątek 3 kwietnia, godz. 20-20.45
Sobota 4 kwietnia, godz. 20-20.45.

 

Rekolekcje, kochani chłopcy, oznaczają usunięcie się na krótki czas od trosk życiowych, od trosk powszednich tego świata, celem zbadania stanu naszego sumienia, celem rozmyślań nad tajemnicami świętej religii, ku lepszemu poznaniu po co jesteśmy na tym świecie. W ciągu tych kilku dni chciałbym wyłożyć wam pewne myśli dotyczące ostatecznych czterech rzeczy człowieka. Są nimi, jak wiecie z katechizmu, śmierć, sąd, piekło i niebo.
Wygnajcie z duszy wszelką myśl świecką i rozmyślajcie tylko o ostatecznych rzeczach człowieka: o śmierci, sądzie, piekle i niebie. Kto pamięta o ostatecznych rzeczach, powiada Eklezjasta, na wieki nie zgrzeszy. Kto pamięta o ostatecznych rzeczach, będzie miał je stale przed oczyma, za każdą myślą i za każdym uczynkiem.

James Joyce, Portret artysty z czasów młodości,
przekład Zygmunta Allana, Warszawa 1957, ss. 126, 128.

 

Założenia.
1. Wprowadzenie do twórczości Andrzeja Wróblewskiego zostanie przeprowadzone z uwagi na rzeczy ostateczne, niemal dokładnie tak, jak przedstawia to jezuita ojciec Arnall w Portrecie artysty z czasów młodości. Śmierć, sąd, piekło, niebo.

2. Każdego wieczoru naszym przewodnikiem będzie konkretne dzieło AW. Na pierwszym wykładzie Człowiek. Na drugim Ryba-ptak. Na trzecim Zatopione miasto. Na czwartym Zakochani spacerujący ze słońcem.

3. Zostanie przedstawiona teoria rezyduów symbolicznych.

4. Wprowadzenie ma być tak obszerne, jak tylko się da.


Wyjaśnienie.
Rekolekcjami nazywam te wykłady, po pierwsze, ze względu na porę Wielkiego Postu, po drugie, z uwagi na sentencję recolens priora vestigia - wracając po starych /uprzednich/ śladach, która przyświecała nam już w listopadzie zeszłego roku podczas wieczorów Biblioteki Aleksandryjskiej. Sentencja pochodzi z Metamorfoz Apulejusza.
W przypadku Wróblewskiego oznacza ona cofanie się pod prąd czasu, psychomachię, obietnicę Raju.
W takim znaczeniu postępujemy.

Jan Michalski

 

Wstęp na wykłady jest bezpłatny. Zostanie przeprowadzona wielkopostna kwesta na rzecz Hospicjum im. św. Łazarza w Krakowie.


Galeria Zderzak, ul. Florianska 3, 31-019 Kraków
tel/fax 0048 12 429 67 43
www.zderzak.pl, zderzak@zderzak.pl