Różowe okulary PRL-u. Queer Café

: Function ereg() is deprecated in /includes/file.inc on line 649.

Od 7 maja do 25 czerwca w Krakowie odbędzie się cykl spotkań seminaryjnych „Różowe okulary PRL-u. Queer Café", podczas których spojrzymy na ten miniony okres historii Polski przez pryzmat mniejszości seksualnych. Przed nami dwa miesiące cotygodniowych spotkań, w trakcie których słuchacze będą mogli dowiedzieć się jak w literaturze, sztuce i filmie zakodowane były doświadczenia ludzi LGBT w nieprzychylnej odmiennościom kulturze PRL.

Ta inicjatywa, która ma na celu zrekonstruowanie historii Polski Rzeczpospolitej Ludowej pod kątem spychanych na margines osób homoseksualnych, biseksualnych i transpłciowych. Przedsięwzięcie składa się z dziesięciu spotkań, w trakcie których eksperci oraz świadkowie tamtych czasów przedstawią opowieść o tych, którzy zostali w niej pominięci. Główną partnerką projektu jest Fundacja Kultura dla Tolerancji.

Spotkania będą odbywać się w Krakowie w siedzibie Fundacji No Local, klubie F.A.I.T., Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK oraz w Bunkrze Sztuki. Program obejmuje wykłady o sytuacji osób LGBT w okresie PRL, które w sposób jawny lub ukryty poruszały tematykę nieheteronormatywnych tożsamości płciowych. Wśród zaproszonych gości znajdą się, między innymi, Błażej Warkocki, Paweł Leszkowicz, Agnieszka Weseli i pisarz Jerzy Nasierowski. Wydarzeniem towarzyszącym będzie historyczna wycieczka po Krakowie śladami ważnych postaci kobiecych, współorganizowana przez Fundację Przestrzeń Kobiet. Bieżące informacje na temat przedsięwzięcia oraz relacje ze spotkań można śledzić na blogu poświęconym projektowi pod adresem http://pink-glasses.pl/

Inspiracją do powstania projektu była Akademia Praw Człowieka i Aktywności Obywatelskiej Fundacji Humanity in Action Polska. Projekt „Różowe okulary PRL-u. Queer Café" realizowany jest dzięki wsparciu Fundacji Humanity in Action Polska oraz Ambasady USA w Polsce.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM SPOTKAŃ:

 07.05.12 (18:00), No Local, ul. Sławkowska 14, Kraków

Wojciech Szymański. Widzialny, niewidzialny.

Wykład na temat paradoksalnej widzialności niewidzialnego w PRL-u. O reprezentacji, która wyprzedza reprezentowanego. O obrazie bez obrazowanego, o tym, jak obraz umarł na AIDS, zanim obrazowany odbył stosunek.

14.05.12 (18:00), No Local, ul. Sławkowska 14, Kraków

Błażej Warkocki. Parametry ukrycia.

Homoseksualiści i PRL Czy w PRL istnieli homoseksualiści? Będziemy szukać odpowiedzi na to pytanie przyglądając się różnym dyskursom. Głównie literaturze, ale także filmowi (zwłaszcza „Seksmisji") i medycznym definicjom „zboczeń seksualnych".
Będziemy również rekonstruować ślady homoseksualnego dyskursu emancypacyjnego z lat 80. i zastanawiać się nad przyczynami akcji „Hiacynt".

19.05.12 (18:00), No Local, ul. Sławkowska 14, Kraków

Sebastian Jagielski. Mężczyźni pożądający mężczyzn w kinie PRL-u.

 Analiza utajonego pożądania homoerotycznego na przykładzie najważniejszych filmów K. Zanussiego („Barwy ochronne", „Życie rodzinne") i A. Wajdy („Lotna", „Brzezina", „Ziemia obiecana").

Spotkanie towarzyszące wydarzeniu Queerowy Maj.

23.05.12 (18:00), No Local, ul. Sławkowska 14, Kraków

Monika Talarczyk-Gubała. Kino kobiet w PRL-u jako kino mniejszości.

Wykład wprowadzi słuchaczy w problematykę edukacji i pracy zawodowej reżyserek w polskiej kulturze filmowej, zogniskowanej w Szkole Filmowej w Łodzi i państwowej kinematografii PRL-u.

29.05.12 (18:00), MOCAK, ul.Lipowa 4, Kraków

Paweł Leszkowicz. Nagi mężczyzna w kulturze PRL-u.

Wykład jest poświęcony nowej książce Pawła Leszkowicz „Nagi mężczyzna. Akt męski w sztuce polskiej po 1945 roku". Autor skupi się na przedstawieniu części książki dotyczącej obrazowania i regulowania męskiego ciała w sztuce i teatrze w czasach PRL-u.

02.06.12 (15:00) Przodkinie z PRLu. Wycieczka śladami  kobiet po Krakowie, realizowana we współpracy z Fundacją Przestrzeń Kobiet.

W ramach wycieczki opowiemy o kobietach związanych z Krakowem w czasach PRL, żyjących tu, pracujących, wpływających na kształt rzeczywistości. Przyjrzymy się miejscom związanym z życiem m.in. prof. psychiatrii Marii Orwid, poetki Anny Świrszczyńskiej, malarki Teresy Rudowicz, tłumaczki Marii Leśniewskiej i innych wybitnych kobiet wciąż znanych zbyt mało.

04.06.12 (18:00), F.A.I.T., ul. Pijarska 5, Kraków

Artur Zaborski. Gej jako dewiant w późnym PRL-u.

Na podstawie analizy komedii Jerzego Gruzy i Stanisława Barei oraz dramatów, takich jak „Ojciec" Jerzego Hoffmana, „Zaklęte rewiry" Janusza Majewskiego czy „Wśród nocnej ciszy" Tadeusza Chmielewskiego, Zaborski ujawni strategie, jakimi posłużyli się filmowi twórcy wprowadzając postać geja na polski ekran.

11.06.12. (18:00), No Local, ul. Sławkowska 14, Kraków

PRL-owskie historie miłości między innymi.

Na spotkaniu studenci i studentki podsumują badania prowadzone w ramach obozu badawczego przy Instytucie Socjologii UJ. Koordynatorki: Ewelina Ciaputa i Justyna Struzik

18.06.12 (18:00) F.A.I.T., ul. Pijarska 5, Kraków

Agnieszka Weseli. Poszukiwana, poszukiwane - lesbijka, biseksualistka, transka, czyli kobieta nieheteronormatywna w socjalistycznej Polsce.

Weseli opowie o trudnościach w badaniu sytuacji mniejszości lesbijskiej w okresie PRL-u.
 Przedstawi także wyniki przeprowadzonych przez siebie wywiadów.

25.06.12 (18:00), Bunkier Sztuki, Plac Szczepański 3a, Kraków

Spotkanie z pisarzem Jerzym Nasierowskim.

Jedna z książek Jerzego Nasierowskiego, „Zbrodnia i...", opowiada o burzliwym dla autora okresie PRL-u. Nasierowski proponuje własną, oryginalną narrację,nie poddając się łatwym klasyfikacjom i nie pozwalając przejść obojętnie obok swojej historii.