THE PROMISED CITY - START!

: Function ereg() is deprecated in /includes/file.inc on line 649.
"Wystawa"
Na potrzeby ekspozycji „Wystawa" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, mieszczącym się w dawnym sklepie meblowym, przywrócona jest pierwotna funkcja jego pomieszczeń. Każda z witryn wystawowych jest miejscem działalności artystycznej - każdy z twórców zaaranżował przestrzeń, którą można oglądać jedynie przez okno. Samo muzeum pozostaje zamknięte. Dziesięć okien wystawowych tworzy wystawę pod tytułem „Wystawa".
Susanne Pfeffer, kuratorka wystawy: Okna wystawowe od wieków służą prezentacji. Wypełnione przedmiotami, produktami czy informacją, przyciągają pośpieszne spojrzenie przechodnia, domagając się jego uwagi. Obiekty jawią się, jak na wyciągnięcie dłoni, a mimo to pozostają niedostępne. Wystawy sklepowe są miejscem tęsknoty, projekcji oraz pożądania. Oddzielająca szyba kreuje świat wewnątrz i na zewnątrz, tworząc z obszaru wypełnionego towarem niejako przestrzeń wyobraźni.

Artyści: Adel Abdessemed, Ulla von Brandenburg, FORT, Cyprien Gaillard, Alicja Kwade, Sarah Ortmeyer, Paola Pivi, Albrecht Schäfer, Markus Schinwald, Thomas Zipp

Wystawa: 23.04.-20.06.2010
Wernisaż: 23.04.2010, godz. 19.00
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
ul. Pańska 3

GRAND OPENING PARTY

Po wernisażu „WYSTAWY" organizatorzy THE PROMISED CITY zapraszają na party z muzyką, performansami i sztuką wideo. Program przygotowany przez DISK/CTM z Berlina przeniesie uczestników w klimaty berlińskiej sceny klubowej.

W programie: koncerty Noot z Kanday i brytyjskiej artystki Planningtorock, występy DJ Mobiletti Giradischi z Holandii, DJ Mo z Niemiec, warszawskiego animatora DJ bshosa, premiera video-albumu „unauthorized commercial" grupy Raum für Projektion oraz wizualizacje VJ'a U-Matic.

Wejściówki do odbioru w Nowym Wspaniałym Świecie, ul. Nowy Świat 63 oraz Goethe-Institut, ul. Chmielna 13a, od 16.04.2010. Liczba miejsc ograniczona.

23.04.2010, piątek, g. 21.00
Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat
ul. Nowy Świat 63

IDEALNE MIASTO

Uczniowie z Berlina i Warszawy prezentują swoją wizję idealnego miasta w spektaklu z polsko-niemiecko-angielskimi dialogami, elementami beatboxingu i tanecznych performansów. Można w nim odnaleźć doświadczenia dnia codziennego, utopie, marzenia i stereotypy. Nad tym międzynarodowym projektem teatralnym profesjonalni reżyserowie i choreografowie pracowali z młodzieżą od lata 2009 roku podczas serii wspólnych warsztatów w obu miastach. Sztuka „Idealne miasto" to rezultat tej intensywnej współpracy.

kierownictwo projektu: Renate Breitig
reżyserzy i choreografowie: Uta Plate, Mikel Aristegui, Justyna Sobczyk, Karolina Krawczyk, Filip Szatarski
organizacja: Steven Strehl (TUSCH Berlin), Magdalena Szpak (TISZ, Instytut Teatralny Warszawa)
partnerzy: TUSCH Theater und Schule Berlin / TISZ (Teatr i Szkoła) Warszawa, Instytut Teatralny Warszawa, Schaubühne Berlin

24.04.2010, sobota, g. 19.30
25.04.2010, niedziela, g. 19.30
Teatr Collegium Nobilium
ul. Miodowa 22/24
www.tisz.instytut-teatralny.pl

IF I CAN MAKE IT THERE...
OBIETNICE MIAST

W cyklu sześciu wykładów antropolodzy kultury, badacze kultury miejskiej i architekci przedstawią życie w metropoliach i ukażą wzajemne zależności między migracją, turystyką, planowaniem przestrzennym i architekturą. Refleksje na temat różnych miast i fenomenów socjologicznych pogłębiają zagadnienia, którymi zajmuje się projekt THE PROMISED CITY.

koncepcja: Stefanie Peter
partnerzy: Theater Hebbel am Ufer, Krytyka Polityczna
wykłady z tłumaczeniem symultanicznym

Najbliższe wykłady:

"W drodze ku niewidzialnym miastom"
Prof. Karl Schlögel, Niemcy, historyk, katedra historii Europy Wschodniej na Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie n. Odrą, autor licznych publikacji i książek m. in. Środek leży na wschodzie (2005) oraz W przestrzeni czas czytamy (2009)
29.04.2010, godz, 19:00
Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat, Nowy Świat 63

Wystęsknione miasto Berlin
Tobias Rapp, Niemcy, redaktor tygodnika „Der Spiegel", autor książki „Lost and Sound. Berlin, Techno und der Easyjetset" (Suhrkamp Verlag, Frankfurt am Main 2009)
06.05.2010, godz. 19:00
Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat, Nowy Świat 63

Program pozostałych wykładów:
02.06.2010, godz. 19:00
Cheat Codes z Las Vegas. O końcu opinii publicznej, polityki i rozrywki
Norman M. Klein , USA
historyk architektury, mediów oraz kultury, California Institute of the Arts (Calarts) Los Angeles

24.06.2010, godz. 19:00
Wyobrażenia szczęścia w myśli nowoczesnej
Prof. Eva Illouz, Izrael
socjolożka i antropolożka, Hebrew University, Jerozolima

06.07.2010, 19
Open City
Prof. Kees Christiaanse, Szwajcaria
architekt, urbanista, wykładowca na Eidgenössische Technische Hochschule (ETH) w Zurychu, w 2009 r. dyrektor Biennale Architektury w Rotterdamie

08.07.2010, 19
Obietnice i strach
Shuddabrata Sengupta, Indie
Artysta, RAQS MEDIA COLLECTIVE, New Dehli
The Knot

Centralnym projektem "The Promised City" jest nomadyczny the Knot (z ang. węzeł), czyli mobilne, miejskie centrum sztuki, kultury, myśli, sportu, nauki i rekreacji. Już 28 kwietnia stanie po raz pierwszy w Berlinie, skąd będą napływać relacje z organizowanych w nim wydarzeń artystycznych, publicznych interwencji, kolacji, imprez, warsztatów, dyskusji i koncertów.

The Knot razem ze swoją załogą wplecie się w tkankę miasta, będzie supłać ze sobą różne miejsca, ludzi i wydarzenia. Mottem Knota jest: łączymy wyobraźnię z rzeczywistością. W KNOCIE wszyscy stajemy się realistami: od miasta domagamy się niemożliwego. Dlatego 16 czerwca The Knot "rozbije się" na Polach Mokotowskich, żeby później ruszyć w podróż po różnych zakątkach prawo- i lewobrzeżnej stolicy. Na każdym przystanku the KNOT zatrzyma się przynajmniej parę dni, w niektórych zostanie aż dwa tygodnie, wpisując się tymczasowo w miejski krajobraz.

Kuba Szreder, jeden z twórców projektu: KNOT knoci Warszawę, zaskakuje, bałamuci i mutuje miasto. KNOT-owi jest równie blisko do Latającego Cyrku i Latającego Uniwersytetu, Wozu Drzymały i cygańskiego taboru, autobusu pełnego hippisów i socjalistycznego kina obwoźnego, polowej kuchni i walizkowej galerii.

16 - 20.06 - Pola Mokotowskie
22.06 - 04.07 - Ursynow
06.07 - 18.07 - Praga
(lokalizacje mogą jeszcze ulec zmianie)

kuratorzy: Markus Bader (raumlabor, Berlin), Oliver Baurhenn (DISK/ CTM, Berlin), Kuba Szreder (kurator niezależny, Warszawa) i Raluca Voinea (E-cart.ro, Bukareszt).
partner: Fundacja Bęc Zmiana, n.b.k. (Neuer Berliner Kunstverein)
projekt wspierany ze środków europejskiego Programu Kultura 2007-2013, Hauptstadtkulturfonds Berlin
Projekt THE KNOT został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.

"Miejskie podróże" po niedostrzeganych miejscach

Artysta z Kolonii Boris Sieverts oferuje wędrówki i wycieczki rowerowe szlakiem miejskich krajobrazów takich aglomeracji jak Kolonia, Paryż, Rotterdam czy Luksemburg. „Podróże miejskie" Sievertsa dotyczą „szarych stref" i prowadzą do miejsc na ogół nieeksponowanych, określanych zwykle mianem banalnych i niestanowiących atrakcji turystycznych: opuszczone tereny przemysłowe, parkingi, ogrody, autostrady, tunele, ślepe uliczki, wysypiska, łąki. Uwaga artysty koncentruje się na obszarach pełnych dysharmonii, kontrastach różnych obiektów architektonicznych, ale także i na skutkach wpływu mieszkańców miasta na otoczenie.

Warszawiakom zaproponuje Podróże Miejskie po Warszawie: dwie dwudniowe (15-16 i 29-30 maja) oraz jednodniową (12 czerwca).

PROMISED CITIES
CYKL FILMÓW DOKUMENTALNYCH W RAMACH
7. FESTIWALU PLANETE DOC REVIEW W WARSZAWIE
www.docreview.pl

07.05.2010, piątek
otwarcie cyklu Promised Cities
Kino Muranów, ul. Gen. Andersa 1

07.05.2010, piątek, g. 22.00
impreza Cities on Speed z udziałem Masala Soundsystem
Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat
ul. Nowy Świat 63


DEBATA: WARSAW CHANGE. NOWOCZESNE MIASTO, PRAWDZIWA METROPOLIA?

Miasto inspirowalo kino od „Metropolis" po ...„Sex w wielkim miescie". Program filmowy przedstawia rozmaite realia życia nowoczesnych metropolii. Widok z tarasów luksusowych brazylijskich apartamentów na labirynt uliczek, mimowie regulujący ruch uliczny w Bogocie, sortowacze odpadów w jednej z dzielnic Kairu i wiele innych zadziwiających scen ze wszystkich stron świata składają się na obraz różnorodności życia wielkiego miasta. Miasto i miejskość zyskują nowe wymiary i znaczenia.

udział biorą: Bogdan Zdrojewski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Bogna Świątkowska, Fundacja Bęc Zmiana
Krzysztof Herbst, koordynator Zespołu ds. Społecznej Strategii Warszawy
Grzegorz Piątek, krytyk i kurator architektury
prowadzenie: Krzysztof Skowroński, radio WNET

09.05.2010, niedziela, g. 18.30
XXX piętro, PKiN, pl. Defilad 1
wstęp wolny


WEST IN PEACE CZYLI OSTATNIE LATO INDIAN

Międzynarodowy kolektyw teatralny andcompany&Co. realizuje performanse w konwencji pastiszu, popkulturowego kiczu, dadaistycznych gagów, asocjacji i gier słownych. Zespół przebywał latem ubiegłego roku w Puszczy Białowieskiej, w Wilczym Szańcu, w miasteczku westernowym w Mrągowie oraz w Warszawie w poszukiwaniu El Dorado, „gdzie wszystko jest dozwolone, oprócz nie posiadania pieniędzy". Na scenie biwak w cieniu elektrowni atomowej, po środku płonie elektryczne ognisko. Polscy kowboje, niemieckie indianistki, nowobogaccy przedsiębiorcy pogrzebowi z Berlina cytują Karola Maya i Karola Marksa, a wokół szaleje kryzys. Kapitalizm nie powiedział swojego ostatniego słowa.

koncepcja, reżyseria, udział na scenie: andcompany&Co., czyli Sarah Günther, Alexander Karschnia, Nicola Nord, Sebastian Šuba, Sascha Sulimma & Co.
koprodukcja: Theater Hebbel am Ufer, FFT Düsseldorf, Pumpenhaus Münster, Goethe-Institut w Warszawie przy wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza, Fonds Darstellende Künste, Senatskanzlei Berlin

19 + 20.05.2010, g. 19.00
Centralny Basen Artystyczny
ul. Konopnickiej 6


POSZUKIWACZE SZCZĘŚCIA

Studenci ze szkoły fotografii Ostkreuzschule w Berlinie oraz młodzi fotograficy z Warszawy i Mumbaju wyszukali biografie, miejsca i historie dokumentujące w tych trzech metropoliach nie tylko poszukiwania szczęścia, ale też poniesione klęski. Ludzie w Mumbaju wyruszający wczesnym rankiem przepełnionymi kolejkami podmiejskimi do pracy, geje i lesbijki, którzy w Warszawie odnaleźli swoje małe Eldorado, niespełnieni artyści w Berlinie, Bollywood - fabryka snów w Mumbaju widziana oczyma „tych z dołu", smutne twarze w bajecznie kolorowych centrach handlowych kontrastujące z portretem właścicieli tradycyjnych małych sklepików w Warszawie, obrazy o tęsknocie za bezpiecznym życiem w zamkniętych osiedlach Warszawy, klub fitness dla silnych mężczyzn trenujących, by stawić czoło codzienności wielkomiejskiej dżungli Mumbaju...

produkcja: Goethe-Institut w Warszawie i Mumbaju we współpracy z Ostkreuzschule Berlin

„Poszukiwacze szczescia" 22.05 - 12.06
Centrum Dzialan Tworczych 1500 m2 , ul. Solec 18
Warszawa

___

Martin Wälde - pomysłodawca „The Promised City"

W piątek 23 kwietnia otwarciem wystawy w Muzeum Sztuki Współczesnej rozpocznie się warszawski etap projektu "The Promised City", jednego z największych wydarzeń kulturalnych w tym roku. Chcielibyśmy zaproponować Państwu możliwość umówienia wywiadu z dr. Martinem Wälde, dyrektorem Goethe-Institut w Warszawie, pomysłodawcą niezwykłego przedsięwzięcia, które na kilka miesięcy połączy trzy światowe metropolie: Berlin, Mumbaj i Warszawę.

Metropolie są miejscami przyspieszenia, szybkich pieniędzy, ograniczenia i wykluczenia, twardych zasad, samotności i lęków, wykorzenienia i utraty kontaktu z naturą.
- Miasta, które nigdy nie zasypiają, tętnią życiem, działają jak magnesy. Dają i wymagają. Ich obietnice i iluzje stanowią punkt wyjścia dla "The Promised City" - mówi dr Wälde o idei projektu, który jest efektem ponad dwuletniej pracy kuratorów.
• Skąd wziął się pomysł połączenia tak odległych geograficznie i kulturowo miast?
• Jakie ryzyko dla przyjezdnych niesie za sobą obietnica współczesnej metropolii?
• Jakie miejsce na kulturalnej mapie świata zajmuje polska stolica? Dlaczego jego twórcy zdecydowali się właśnie Berlin, Warszawę i Mumbaj?
• Jakie są relacje między dwiema sąsiadującymi stolicami Środkowiej Europy?
• Jak postrzegane są z perspektywy odległej poskolonialnej metropolii liczącej 14 milionów mieszkańców?
• Jak udało się połączyć w spójną całość projekty artystyczne z tak różnych dziedzin?

Wywiad może być przeprowadzony w języku niemieckim lub angielskim. Goethe-Institut w Warszawie zapewnia wsparcie tłumacza. W załączeniu przesyłam biografię oraz zdjęcie Dr Martina Wälde do wykorzystania w ewentualnych publikacjach prasowych.

Kontakt w celu umówienia wywiadu:

Renata Prokurat, Koordynator programów kulturalnych
Prokurat@warschau.goethe.org
Tel. +48 22 505 90 50
Bartłomiej Ciszewski
bartek@sjgroup.pl
Tel. kom. 508 168 999

---
Dr Martin Wälde - dyrektor Goethe-Institut w Warszawie. Ukończył studia magisterskie i doktoranckie na wydziale filozofii na Uniwersytecie w Konstancji. W 1988 roku jako doktor filozofii prowadził przez kilka miesięcy wykłady gościnne na Uniwersytecie Warszawskim. Do Polski powrócił w 2007 roku jako dyrektor Goethe-Institut, wcześniej sprawował tę funkcję na palcówkach w Pakistanie, na Litwie oraz w Indiach.

Swoje bogate doświadczenie w pracy na różnych kontynentach wykorzystuje do inicjowania projektów kulturalnych daleko wykraczających poza oficjalne ramy instytucjonalne, funkcję dyrektora Goethe-Insitut postrzegając jako wyjątkową możliwość promocji ponadnarodowej wymiany artystycznej i intelektualnej. Jako dyrektor Goethe-Institut w Wilnie był pomysłodawcą litewsko-polsko-niemieckiego spotkania Tomasa Venclova z trzema noblistami: Günterem Grassem, Czesławem Miłoszem oraz Wisławą Szymborską, dzięki jego zaangażowaniu w Kalkucie możliwa stała się realizacja przedstawienia Bamboo Blues światowej sławy choreografki Piny Bausch czy teatralnego projektu na telefony komórkowe Rimini Protokoll „Call Cutta". Obecnie z jego inicjatywy organizowany jest projekt The Promised City w Warszawie, Berlinie i Mumbaju.

---

The Promised City
"The Promised City" to cykl wydarzeń realizowanych w obrębie wielu dyscyplin, takich jak sztuki plastyczne, film, fotografia, literatura, muzyka, urbanistyka, teatr. W wyniku dwuletnich twórczych poszukiwań kuratorów, intelektualistów i artystów nad tematem współczesnych metropolii powstał cykl niekonwencjonalnych, interdyscyplinarnych produkcji i akcji artystycznych a wśród nich m.in.: wydarzenia teatralne w prywatnych mieszkaniach, nieturystyczna podróż miejska po Warszawie, eksperymentalna ruchoma platforma artystyczna. Autorem i organizatorem projektu „The Promised City" jest Goethe-Institut we współpracy z Instytutem Polskim w Berlinie przy znaczącym wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy.
Zaangażowane w projekt warszawskie instytucje kultury to m. in.: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Nowy Teatr, Fundacja Bęc Zmiana, TISZ Instytut Teatralny, Galeria Studio, Gazeta Wyborcza, Krytyka Polityczna, Planete Doc Review oraz instytucje berlińskie, takie jak KW Institute for Contemporary Art, Hebbel am Ufer, raumlabor-berlin, Club Transmediale, Ostkreuzschule fűr Fotografie, TUSCH Theater und Schule, Der Tagesspiegel, a także opiniotwórczy dziennik DNA (dziennik Daily News & Analysis) z Bombaju i fundacja E-cart.ro z Bukaresztu.

więcej informacji o The Promised City: www.promised-city.org