Paszport Polityki w dziedzinie sztuk wizualnych otrzymał w tym roku Nicolas Grospierre „za stworzenie własnego oryginalnego języka fotografii artystycznej. Za prace, w których odnajduje w otaczającym nas świecie nowe walory intelektualne i emocjonalne". Cokolwiek by to znaczyło, artysta niewątpliwie zasłużył na nagrodę, zresztą nie pierwszą w jego karierze. W 2008 roku wraz z Kobasem Laksą, Grzegorzem Piątkiem i Jarosławem Trybusiem otrzymał Złotego Lwa za wystawę „Hotel Polonia" w polskim pawilonie na Biennale Architektury w Wenecji.
Grospierre urodził się w 1975 roku w Genewie, studiował nauki polityczne w Institut d'Etudes Politiques de Paris oraz London School of Economics. Kilka lat temu otrzymał polskie obywatelstwo, a obecnie mieszka w Warszawie. Jego styl przypomina styl „chłodnych" fotografii Berndta i Hilli Becherów. Artysta wcześniej dokumentował niewielkie społeczności, a obecnie interesuje go przede wszystkim architektura - zwłaszcza modernistyczna z dawnego bloku wschodniego.
Obok Grospierra nominowano Artura Malewskiego oraz Honzę Zamojskiego, którzy w zeszłym roku nominowani byli również do nagrody Spojrzenia przyznawanej przez Zachętę i Fundację Deutsche Bank - Zamojski otrzymał wtedy drugą nagrodę.
Nominującymi Paszportów byli między innymi naczelna „Arteonu" Magdalena Moskalewicz, Agnieszka Kowalska z „Gazety Wyborczej", Iza Kowalczyk, prowadząca blog strasznasztuka.blox.pl oraz naczelny „Obiegu" Grzegorz Borkowski.
W pozostałych kategoriach Paszporty otrzymali: Mikołaj Łoziński (literatura), Rafał Lewandowski (film), Krzysztof Gorbaczewski (teatr), Aleksandra Kuls (muzyka poważna) oraz ex equo Julia Marcel i Maciej Szajkowski (muzyka popularna). Nagrodę specjalną - Kreatora Kultury - przyznano Jerzemu Jarockiemu.