como espiar sin descargar nada press localizar numero movil here exposed cell pics programas para espiar por satelite el mejor espia gratis de whatsapp mua giong ong noi necesito espiar espia mensajes de texto de celulares telcel gratis como funciona spyphone pro como espiar blackberry messenger descargar programa prism espia

Artmix 12 (2) "Rak piersi"

: Function ereg() is deprecated in /includes/file.inc on line 649.

Bieżący, październikowy, numer "artmixa" poświęcamy przedstawianiu raka piersi w pracach artystycznych i tekstach kultury popularnej. W październiku częściej niż w innych miesiącach wspomina się o tej chorobie, ponieważ 17 października jest w Polsce Dniem Walki z Rakiem Piersi, zaś cały miesiąc nazwano Miesiącem Profilaktyki Raka Piersi. Idea narodziła się w Stanach Zjednoczonych, gdzie od połowy lat osiemdziesiątych obchodzi się National Breast Cancer Awareness Month (Narodowy Miesiąc Świadomości Raka Piersi).

Polska należy do krajów, gdzie stosunkowo mało uwagi w dyskursie publicznym poświęca się jeszcze chorobom nowotworowym - w tym rakowi piersi, pomimo, że dość aktywnie działają np. Stowarzyszenia Kobiet po Mastektomii i coraz częściej ukazują się w popularnych kobiecych czasopismach teksty na ten temat. W kulturze jest to temat wciąż wstydliwy, co dobitnie opisała, nieżyjąca już, Susan Sontag w eseju "Choroba jako metafora". Wskazała ona, że rak to choroba naszych czasów, z którą wiążą się metafory używane w innych dziedzinach życia (np. niepohamowany rozrost), sama zaś również obrasta w metafory z zakresu języka topografii czy wojskowości. Sontag wskazała też na kulturowe napiętnowanie osób chorych, a nawet obwinianie ich, obarczanie winą za swą chorobę. Jako choroba związana ze śmiercią, traktowana jest jako coś, co należy ukrywać, widzi się w niej "coś obscenicznego, coś złowrogiego, ohydnego, porażającego zmysły".

Może też dlatego temat ten wydaje się wciąż mało eksplorowany w krytyce artystycznej. Pojawia się jedynie marginalnie przy okazji omawiania sztuki danych artystów. Choroba nowotworowa i zmiana wizerunku po chemioterapii została przedstawiona przede wszystkim przez Katarzynę Kozyrę w jej pracy pt. "Olimpia" z 1996 roku. O wpływie choroby na twórczość pisano przy okazji omawiania sztuki Aliny Szapocznikow, której prace pt. "Nowotwory" wprost nawiązywały do destrukcji ciała wywołanej przez chorobę. Jeśli chodzi o sztukę zachodnią, przemiany, którym ulega trawione przez raka ciało, zobrazowały w poruszający sposób nieżyjące już Hannah Wilke i Jo Spence.

W aktualnym numerze "artmixa" prezentujemy grafiki Krystyny Kofty, która przyczyniła się do znacznego zwiększenia wiedzy na temat raka piersi w naszym kraju, dzięki odważnemu mówieniu o tej chorobie w mediach. Swoich grafik jednak dotychczas nie pokazywała. Są to intymne prace wyrażające lęki i obawy autorki. Przedstawiamy też fotografie Izabeli Moczarnej-Pasiek z wrocławskiego kalendarza Amazonek, które oscylują wokół dualizmu braku i pełni. Tekst na temat tych zdjęć uzupełniony jest o wywiad z Magdą Salamon, szefową wrocławskiego Stowarzyszenia Kobiet po Mastektomii, której zdjęcie otwiera omawiany kalendarz. Przypominamy analizę sztuki Aliny Szapocznikow, która poprzez swoją twórczość zmagała się z grozą własnej choroby nowotworowej, próbując ocalić przed nią pamięć i własną podmiotowość. Zapisem choroby są też prace Agnieszki Kłos z serii "Ubywanie", prezentowanym fotografiom towarzyszy komentarz ich autorki. Do tego numeru dodałyśmy również tekst Anny Szemplińskiej poświęcony św. Agacie, patronce kobiet po mastektomii oraz tekst analizujący sposoby przedstawiania raka piersi w czasopismach dla nastolatek, ponieważ ten - w potocznym rozumieniu dość egzotyczny w odniesieniu do młodych kobiet - temat pojawia się tu stosunkowo często. Pisanie o raku piersi i pokazywanie "go" w tekstach kultury popularnej jest ważne dla uwrażliwienia opinii publicznej na ten problem oraz dla odtabuizowania go.

Iza Kowalczyk, Edyta Zierkiewicz

Spis treści:

Edyta Zierkiewicz, Iza Kowalczyk, Wypowiedzieć niepokój: o pracach Krystyny Kofty

Iza Kowalczyk, Edyta Zierkiewicz, Ujawnić tabu - fotografie z wrocławskiego kalendarza Amazonek

Edyta Zierkiewicz, Kalendarz "do walki" z rakiem piersi. Rozmowa z Magdą Salamon

Iza Kowalczyk, Aliny Szapocznikow: oswajanie abjectu (rewizje)

Agnieszka Kłos, Ubywanie (prezentacje)

Anna Szemplińska, Święta Agata od Amazonek

Alina Łysak, Edyta Zierkiewicz, Sensacja, panika czy edukowanie? Postawy wobec raka piersi w czasopismach dla nastolatek

Ewa Toniak, Od tego nie uciekniesz....O codzienności w sztuce Olgi Wolniak i Bogny Gniazdowskiej (rewizje)

Gabriela Dragun, Z czego wyrasta drzewo świadomości?